Lokalizacja

Katowice, Słowackiego 12

mobile logo

Aktualności


Imbir – król jesieni i zimy

Ginger yellow ginger peel pungent hot

Kłącze imbiru to król pokarmów o właściwościach przeciwzapalnych. Za to silne działanie odpowiadają m.in. olejki eteryczne, które nadają mu charakterystyczny ostry smak i aromat. Imbir pomaga w leczeniu wszelkich stanów zapalnych w organizmie oraz problemów ze skórą. Pobudza krążenie krwi.

Imbir zawiera związki chemiczne z grupy gingeroli nadające mu smak i aromat. Powodują one szybki i wyraźny rozkurcz naczyń krwionośnych. Łączą się one z niektórymi receptorami znajdującymi się na śródbłonku naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do nagłego rozkurczu mięśni w ścianie naczyń. Imbir ma więc podwójnie korzystne działanie: obniża jej ciśnienie i pobudza krążenie. Zmniejsza również ryzyko powstania zakrzepów.

Każdy proces zapalny rozpoczyna łańcuch reakcji, które w końcu prowadzą do rozwoju czynnego zapalenia. Gingerole zaburzają ich przebieg, dzięki czemu naturalnie łagodzą stany zapalne.

Po spożyciu imbiru wzrasta prędkość dostarczania świeżego tlenu i składników odżywczych oraz usuwania zbędnych produktów przemiany materii ze wszystkich tkanek, w tym także z tych zainfekowanych. Imbir zawiera też zingeron i szogaol. Obie substancje wykazują silne działanie przeciwzapalne. Hamują powstawanie prostaglandyn prozapalnych.

Imbiru używa się również w leczeniu mdłości i wzdęć. Badania dowiodły, że pomaga pacjentom chorym na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Badane osoby potwierdziły znaczne złagodzenie objawów bólowych i zwiększenie ruchomości struktur stawowych.

Jeśli chcecie na własnej skórze przekonać się o właściwościach imbiru i naparu na bazie tej rośliny odwiedźcie nas i spróbujcie rozgrzewającego napoju imbirowego na bazie świeżych owoców – jabłka, gruszki, cytryny i pomarańczy :)

 

Literatura:

„Talerz zdrowia” Dale Pinnock